Każdy, kto nosi okulary, doskonale wie, że zaparowane okulary znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W przeszłości spotykaliśmy się z tym problemem głównie zimą lub jesienią, podczas wchodzenia do ciepłego pomieszczenia. Jednak odkąd regularnie nosimy maseczki, to zaparowane okulary stanowią naszą nową codzienność! Warto podkreślić, że zachodzące parą soczewki to nie tylko kwestia mniejszej wygody, ale także ograniczenie widoczności i bezpieczeństwa! Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań – środki do pielęgnacji i specjalnie skonstruowane powłoki na soczewkach okularowych. Które z tych rozwiązań naprawdę zdaje egzamin? Poznaj skuteczny sposób na parujące okulary!
Dlaczego okulary parują?
Jeśli problem zachodzących parą okularów w maseczce dotyka również Ciebie, to pewnie zastanawiasz się, skąd bierze się ta para? Przecież, gdy nie nosimy maseczek, nie jest to aż tak uciążliwe! Parowanie okularów np. w zimę jest związane z dużą różnicą temperatur. Przykładowo, będąc na spacerze, przebywamy w środowisku o temperaturze około 0 st. C i zazwyczaj znacznie niższej wilgotności powietrza. Wchodząc do pomieszczenia, stykamy się z różnicą temperatur rzędu 20 – 25 st. C. Powietrze w mieszkaniu czy sklepie zazwyczaj charakteryzuje się także większą wilgotnością. W momencie, gdy to ciepłe i wilgotne powietrze styka się z chłodniejszym, na powierzchni naszych okularów korekcyjnych powstaje biała “mgiełka” i drobne kropelki wody. Podobną sytuację możemy także zauważyć podczas gotowania, picia gorącej herbaty czy uprawiania sportu. Za każdym razem jest to związane z dużą różnicą temperatur.
Jednak nadal pozostaje pytanie – dlaczego okulary zachodzą parą, gdy nosimy maseczkę? Przecież delikatna, biała mgiełka jest widoczna nawet bez dużej różnicy temperatur w otoczeniu! W tym wypadku to, co widzimy na zaparowanych szkłach, to również para wodna powstająca z połączenia ciepłego i wilgotnego powietrza. Jego źródłem jest powietrze wydostające się z naszych ust i nosa. W przeszłości, kiedy nie nosiliśmy maseczek, powietrze to mogło swobodnie uwalniać się do otaczającej nas przestrzeni. Obecnie maseczka ochronna tworzy „sztuczną barierę” dla powietrza, które nie mogąc się uwolnić, osadza się na tym, co najbliżej, czyli na naszych okularach.
Jak podkreślają specjaliści, przyczyną parujących okularów mogą być także nieprawidłowo dobrane oprawki. Warto wiedzieć, że właściwie dobrane okulary korekcyjne mają za zadanie pomóc nam w codziennym funkcjonowaniu i podnieść jakość życia. Jeśli oprawki nieprawidłowo przylegają do twarzy, nie spełniają swojego zadania. Gdy są za duże, mogą spadać z nosa i ograniczać pole widzenia. Z kolei, gdy są za małe, mogą zbyt ściśle przylegać do twarzy i powodować dyskomfort podczas noszenia. W konsekwencji może to nasilać zaparowanie okularów.
Polecamy do czytania: Okulary biurowe: nie tylko do pracy w biurze
Maseczka a parowanie okularów
Zastanawiasz się, jak zapobiec parowaniu okularów? Być może odpowiednim rozwiązaniem będzie zmiana rodzaju maseczki ochronnej?
Niestety, okazuje się, że soczewki w naszych okularach będą miały tendencję do zachodzenia parą w przypadku każdego rodzaju maseczek. Zarówno te chirurgiczne, jak i materiałowe, nie przepuszczają ciepłego powietrza i powodują powstawanie białej mgiełki. Warto jednak podkreślić, że przy maseczkach materiałowych, zwłaszcza z dodatkiem sztucznych komponentów, to parowanie będzie na pewno silniejsze, niż podczas noszenia maseczek chirurgicznych.
Ponadto, okazuje się, że także pozycja i ułożenie maseczki odgrywa ważną rolę w parowaniu okularów. Należy pamiętać, że jeśli jednocześnie nosimy okulary i maseczkę ochronną to ograniczymy parowanie szkieł korekcyjnych, jeśli maseczka będzie ułożona pod okularami. Maseczka powinna również ściśle przylegać do twarzy.
Co zrobić, żeby okulary nie parowały?
Będąc okularnikiem, zapewne wiesz, jak uciążliwe są zaparowane okulary! Odkąd regularnie i powszechnie nosimy maseczki ochronne, sytuacja ta może nie tylko wpływać na mniejszy komfort życia codziennego, ale także ograniczać możliwość wykonywania pracy czy utrudniać prowadzenie samochodu. Zatem, co robić, aby okulary nie parowały?
Środki do pielęgnacji okularów
Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju płyny, pianki i spraye. Ich podstawowym przeznaczeniem jest odpowiednie czyszczenie i konserwacja soczewek okularowych. Co ciekawe, okazuje się, że niektóre z nich mają także zdolność do ograniczania zachodzenia parą powierzchni szkieł. Takie środki chemiczne zazwyczaj mają w nazwie “anti – fog”. Aby skutecznie ograniczyć parowanie okularów z zastosowaniem środków “anti – fog” musimy stosować je bardzo regularnie, np. przecierając odpowiednią ściereczką z płynem soczewki w okularach nawet kilka razy dziennie.
Polecamy do czytania: Jak dbać o oczy? 8 praktycznych wskazówek
Powłoki ograniczające parowanie
O ile zakupienie płynu “anti – fog” początkowo wydaje się prostym rozwiązaniem, o tyle jego zastosowanie w praktyce może być już znacznie trudniejsze. Na szczęście na rynku dostępne są już bardziej praktyczne rozwiązania. Interesującym sposobem na ograniczenie parowania okularów jest zastosowanie odpowiednio zoptymalizowanych soczewek. Dzięki obecności specjalnych powłok, okulary same w sobie mniej i rzadziej pokrywają się parą. Przy zastosowaniu takiej technologii całkowicie znika problem związany z częstą pielęgnacją i przecieraniem soczewek okularowych w chłodne miesiące.
Jedną z powłok, która znacząco poprawiają jakość widzenia przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych jest powłoka hydrofobowa, która ma zdolność do “odpychania” wody. Oznacza to, że kropelki wody, kiedy tylko pojawią się na soczewkach okularowych, powinny szybko po nich spłynąć. Niestety w praktyce nie sprawdza się to w przypadku zachodzących parą okularów. Na zaparowanych okularach para wodna utrzymuje się przez długi czas, nie jest w stanie spłynąć i nadal pozostaje na powierzchni okularów, tworząc delikatną, utrudniającą widzenie mgiełkę.
Soczewki z powłoką Seiko FogLessCoat
Innowacyjnym i godnym polecenia rozwiązaniem są soczewki ze specjalną powłoką hydrofilową. W najlepszych salonach optycznych można zamówić soczewki Seiko FogLessCoat, które mają takie właściwości. Soczewki te pokryte są specjalną powłoką hydrofilową charakteryzują się gładką i śliską powierzchnią, która powoduje powstanie delikatnego filmu wodnego podczas zaparowania okularów. Dzięki temu osiadająca para wodna szybko znika, a zaparowanie jest niewidoczne dla oczu. Ponadto soczewki Seiko FogLessCoat posiadają także warstwę antyrefleksyjną, która poprawia przejrzystość i kontrast widzenia.
Jeśli chcesz poznać bliżej soczewki Seiko FogLessCoat, możesz zapoznać się z ich recenzją przygotowaną przez Mr Vintage.
Podsumowując, wiele osób szuka rozwiązania problemu parujących okularów podczas noszenia maseczek. Zamglone soczewki w okularach są nie tylko mniej komfortowe w użyciu, ale także zmniejszają bezpieczeństwo i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Chcąc ograniczyć parowanie swoich okularów, zwróć uwagę na odpowiednie dobranie oprawek. Ważne jest również właściwe ułożenie maseczki i ścisłe przyleganie jej do twarzy. Te kwestie mogą w pewnym stopniu ograniczyć parowanie okularów.
Natomiast, jeśli chcesz się pozbyć problemu raz na zawsze, zapoznaj się z ofertą specjalnie skonstruowanych soczewek z powłoką zapobiegającą parowaniu np. innowacyjnym soczewkom Seiko FogLessCoat.