Jak wygląda badanie wzroku?

Interesuje Cię, jak przebiega wizyta u specjalisty ochrony wzroku? Nie wiesz, do czego służą instrumenty, narzędzia i maszyny będące na wyposażeniu gabinetu? Zapoznaj się z poniższym tekstem i rozwiej swoje wątpliwości.

Jak często należy badać wzrok?

Badanie wzroku należy wykonywać raz w roku.

W zależności od wieku oraz zdiagnozowanych chorób rekomendowana częstotliwość może się zmienić.

Warto zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych pacjentów – u niemowląt warto przeprowadzić szczegółowe badanie okulistyczne w pierwszych miesiącach życia dziecka, aby wykryć potencjalne problemy ze wzrokiem na wczesnym etapie.

Osobom starszym zaleca się zwiększenie częstotliwości badań, a także samokontrolę w celu zidentyfikowania zwyrodnienia plamki żółtej, sprawdzenia ciśnienia w oku i stwierdzenia zaćmy.

Jak wygląda badanie wzroku?

Jak przebiega wizyta u specjalisty ochrony wzroku?

Odwiedzając specjalistę ochrony wzroku w jego gabinecie, możesz spodziewać się wykonania omówionych poniżej badań.  Zwróć uwagę, że ich kolejność może być różna, natomiast, kluczowe etapy są zazwyczaj takie same.

Wywiad

Twój ogólny stan zdrowia, rodzaj wykonywanej pracy i styl życia mogą wpływać na jakość widzenia. Pytania, które zada ci specjalista, pomogą mu w postawieniu trafnej diagnozy. Mogą dotyczyć stanu zdrowia i zagadnień takich jak ciśnienie krwi, zdiagnozowane choroby u Ciebie i w rodzinie. Niektóre z tych chorób mogą mieć wpływ na wzrok zarówno w krótkiej jak i dłuższej perspektywie czasowej. Jeżeli nosisz okulary – zabierz je ze sobą. Specjalista będzie chciał dowiedzieć się, czy dobrze spełniają swoją rolę.

Refraktomer i retinoskop

Następnym krokiem może być użycie refraktometru. Opierasz podbródek na podpórce i zaglądasz do urządzenia, w którym widzisz światło lub obraz. Obiektywnie określa ono moc soczewki potrzebnej do skupienia światła na siatkówce w tylnej części oka. Maszyna ta określa wielkość wady wzroku, jednak nie może stanowić podstawy do wystawienia ostatecznej recepty.

Zamiast refraktometru specjalista może użyć retinoskopu, który jest ręcznym instrumentem służącym do pomiaru refrakcji. Osoba przeprowadzająca badanie oświetla oko urządzeniem i obiektywnie określa wartość soczewki okularowej potrzebnej do skorygowania wady wzroku.

Badanie ostrości widzenia i dobór korekcji

Następnie przeprowadzane jest badanie ostrości wzroku: test, w którym pacjent czyta litery lub znaki z odległości 5-6 m. Badanie to pozwala subiektywnie określić Visus – ostrość widzenia każdego z oczu.

Następnie specjalista przeprowadza dobór korekcji. Jest to etap, w którym zapyta cię, czy widzisz „lepiej w soczewce pierwszej czy w soczewce drugiej?”, „na którym polu, czerwonym czy zielonym, litery są bardziej kontrastowe, bardziej czarne?” a na podstawie Twoich odpowiedzi wada wzroku zostanie precyzyjnie określona. Następny krok to dobranie soczewek, które zapewnią najlepszą ostrość widzenia i największe poczucie komfortu.

Tonometria

Kolejnym etapem jest wykonanie badania tonometrycznego. Oko poddaje się podmuchowi powietrza, a precyzyjne urządzenie oblicza ciśnienie wewnątrzgałkowe na podstawie siły, z jaką gałka oczna opiera się temu działaniu. Badanie jest bezkontaktowe i całkowicie bezbolesne. Ciśnienie wewnątrzgałkowe jest ważnym badaniem, które może pozwolić na wczesne wykrycie chorób oczu.

Badanie wzroku

Szukanie uszkodzeń i badanie pola widzenia

Badanie w lampie szczelinowej pozwala specjaliście sprawdzić, czy występują jakiekolwiek uszkodzenia struktur gałki ocznej. Pacjent opiera podbródek na podpórce, a osoba badająca przez mikroskop kontroluje przednią części oka, tęczówkę, rogówkę, powieki, itp.  Ponadto, korzystając z trzymanej w ręku dodatkowej soczewki, może sprawdzić wewnętrzne struktury oka, siatkówkę oraz tarczę nerwu wzrokowego.

Można również wykonać badanie pola widzenia. Pozwala ono określić ubytki w polu widzenia. Jest badaniem bardzo istotnym w diagnostyce chorób siatkówki i nerwu wzrokowego.

Zadbaj o wzrok!

Wzrok jest skomplikowanym zmysłem, dlatego też opisana powyżej procedura składa się z wielu elementów. Należy jednak pamiętać, że wszystkie badania mają jeden główny cel– poprawę jakości widzenia i życia pacjenta. Warto badać wzrok co najmniej raz na dwa lata lub częściej w zależności od wieku. Wszelkie zmiany, które zostaną wykryte wcześnie  zostaną wykryte i w razie potrzeby otrzymasz skierowanie do lekarza okulisty. Warto zainwestować w to czas i pieniądze.

Katarzyna Gawlik

Katarzyna Gawlik

Optometrysta