Jak dbać o oczy? 8 praktycznych wskazówek

Dbanie o zdrowie obejmuje również ochronę oczu. Częstą przyczyną problemów z widzeniem są choroby oczu związane z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że osoby młode mogą zaniedbywać profilaktykę wzroku. Badanie wzroku i dbanie o oczy jest ważne w każdym wieku.

Powieki, rzęsy i rogówka stanowią naturalny system ochrony narządu wzroku przed uszkodzeniem i podrażnieniami spowodowanymi przez bodźce z zewnątrz.

Aby poprawić jego funkcjonowanie, warto stosować się do kilku prostych zasad. Poniżej 8 praktycznych wskazówek:

Zwracaj uwagę na zmiany w widzeniu

Objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:

  • występujące nagle zamazane, zamglone lub podwójne widzenie w jednym lub obu oczach;
  • nagła lub stopniowa utrata widzenia centralnego;
  • zwężenie lub nagłe zmniejszenie pola widzenia;
  • martwe pola, ciemne lub czerwone plamy w polu widzenia;
  • trudności z widzeniem w słabym świetle;
  • widzenie błysków światła, mętów lub ból oczu.

Jeśli zauważysz choć jeden z powyższych objawów, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim specjalistą ochrony wzroku (optykiem, optometrystą lub okulistą).

Zapoznaj się z historią chorób w rodzinie

Poznaj historię chorób występujących w Twojej rodzinie, z naciskiem na choroby oczu. Czy wiesz, czy ktoś z Twoich krewnych cierpi na cukrzycę lub zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę lub nadciśnienie? Ważne, aby wiedzieć, czy u któregoś z członków rodziny zdiagnozowano tego typu zachorowania lub zaburzenia, ponieważ niektóre są dziedziczne. Każdy z tych czynników może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób oczu lub zaburzeń wzroku.

Używaj okularów ochronnych

W przypadku potencjalnego ryzyka uszkodzenia wzroku stosuj okulary ochronne, na przykład przy pracach domowych, w ogrodzie lub podczas używania maszyn do cięcia lub szlifowania. Nawet w trakcie aktywności na świeżym powietrzu należy rozważyć noszenie okularów ochronnych.

Jak dbać o wzrok - ochrona przed promieniowaniem UV

Ochrona przed promieniowaniem UV

Jeśli przebywasz na dworze w ciągu dnia – również w pochmurne dni – noś okulary korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne, które blokują 100% szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie to niekorzystanie wpływa nie tylko na skórę, ale także na nasze oczy, ich nadmierna ekspozycja na światło UV może prowadzić do zaburzeń i chorób narządu wzroku.

Dbaj o swój wzrok w cyfrowym świecie

Sztuczne światło i ekrany cyfrowe emitują dużą ilość światła niebieskiego, które w nadmiarze uważane jest za szkodliwe. Rób regularne przerwy podczas korzystania z komputera i wybierz soczewki okularowe ze specjalną powłoką niwelującą nadmiar światła niebieskiego, które emitowane jest przez ekrany urządzeń cyfrowych i lampy LED.

Jak dbać o wzrok - zdrowe odżywianie

Jedz zdrowo

Twoja dieta ma znaczenie. Przeciwutleniacze mogą zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy, natomiast spożywanie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania  na zwyrodnienie plamki żółtej. Pij regularnie wodę, jest potrzebna do produkcji łez, jeśli masz problem z suchymi oczami, skonsultuj się ze specjalistą ochrony wzroku, z pewnością pomoże Ci w wyborze odpowiednich kropli lub innych środków, które pozwolą pozbyć się tego problemu.

Rzuć palenie

Nałóg ten zwiększa ryzyko wystąpienia chorób oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Bądź aktywny fizycznie

Nawet najmniejszy regularny wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na stan zdrowia i nasze samopoczucie. To, co jest dobre dla ogólnego stanu zdrowia, jest zazwyczaj dobre także dla zdrowia oczu.

Niektóre z powyższych wskazówek wydają się oczywiste, ale zazwyczaj to o nich zapominamy najszybciej. Inne mogą być mniej powszechne, na przykład ochrona wzroku przed nadmiarem światła niebieskiego. Z pewnością warto się nad nimi zastanowić i wpleść je w codzienną rutynę. Na pewno zobaczysz różnicę! Dosłownie.

Katarzyna Gawlik

Katarzyna Gawlik

Optometrysta