Z wiekiem wada wzroku cofa się
Czy rzeczywiście można liczyć na poprawę wzroku wraz z wiekiem? Optometrystka mgr inż. Anna Kolasa wyjaśnia, że choć niektórzy krótkowzroczni pacjenci mogą odczuwać zmniejszenie potrzeby noszenia okularów do bliskich odległości, nie oznacza to cofania się wady wzroku. Zmiany w ostrości widzenia są wynikiem naturalnego procesu starzenia się soczewki oka, co wpływa na akomodację, a nie na faktyczne zmniejszenie wady. Dowiedz się więcej, oglądając nasz film!
Okulary z antyrefleksem brudzą się bardziej
Czy okulary z powłoką antyrefleksyjną rzeczywiście trudniej utrzymać w czystości? To powszechne przekonanie, jednak Michał Frączek wyjaśnia, że powłoka ta nie tylko zwiększa przejrzystość soczewek, ale także poprawia komfort widzenia i chroni okulary przed uszkodzeniami.
Nowoczesne technologie sprawiają, że soczewki te są bardziej odporne na zabrudzenia, a ich czyszczenie staje się prostsze. Poznaj wszystkie korzyści z posiadania okularów z antyrefleksem, oglądając nasz film!
Po Covid 19 gorzej widzę
Wielu pacjentów zgłasza problemy ze wzrokiem po przebyciu COVID-19. Dr n. med. Joanna Przeździecka-Dołyk, specjalistka chorób oczu, tłumaczy, że wirus może wywoływać różne powikłania, w tym zapalenia spojówek, zmiany zakrzepowe w naczyniach gałki ocznej oraz deficyty neurologiczne wpływające na widzenie. Choć bezpośredni wpływ COVID-19 na trwałe pogorszenie wzroku nie jest w pełni udowodniony, pandemia miała znaczący wpływ na zdrowie oczu, zwłaszcza w kontekście zmienionego stylu życia i wzmożonego korzystania z urządzeń mobilnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, obejrzyj nasz film!
Nie świeć laserem w oczy
Nie świeć laserem w oczy, bo uszkodzisz sobie wzrok – czy słyszałeś(-aś) kiedyś taką radę? Jak myślisz, czy szkodliwość światła laserowego to prawda, a może mit?
Jak zaznacza nasz ekspert, dr hab. Jacek Pniewski z Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów, Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, światło laserowe ma niemalże nieograniczony zasięg, a różne typy laserów można spotkać w wielu miejscach i są wykorzystywane np. w czytnikach płyt cyfrowych do DVD, w poziomicach budowalnych, w oświetleniu dyskotekowym czy wskaźnikach do prezentacji. Co więcej, światło laserowe można podzielić na różne klasy bezpieczeństwa.
Kiedy należy się obawiać światła laserowego? Jak laser wpływa na nasze oczy? I co najważniejsze- jak bezpiecznie korzystać z laserów?
Tego dowiesz się z kolejnego odcinka Faktów i Mitów. Zapraszamy do obejrzenia!
Na jęczmień - złota obrączka
Chcesz poznać skuteczny sposób na jęczmień? Bo na pewno słyszałeś(-aś) kiedyś, że należy potrzeć go złotą obrączką. Uwaga, bo... to MIT!
Czy wiesz, że teoria ta powtarzana jest nawet w gabinetach lekarskich? Co więcej, niektórzy twierdzą, że obrączkę należy uprzednio potrzeć o spodnie, by wytworzyć ciepło...
Niewielu jednak zastanawia się nad tym, co znajduje się na i pod obrączką i że jest to najczęściej siedlisko bakterii - gronkowców!
Dlatego, jak przekonuje nasza ekspertka, optometrystka mgr inż. Justyna Nater, pocieranie jęczmienia złotką obrączką, może jedynie przyczynić się do rozwoju dodatkowych bakterii w obrębie oka.