Wyjmij łyżeczkę z herbaty, bo wydłubiesz sobie oko

Nasze babcie zwykły powtarzać: Wyjmij łyżeczkę z herbaty, bo wydłubiesz sobie oko! Czy ta przestroga ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Co tak naprawdę stanowi zagrożenie dla naszych oczu? Jak tłumaczy Maciej Ciebiera, optometrysta i Product Manager firmy Hoya, na co dzień posługujemy się różnymi narzędziami - wiertarkami, szlifierkami, kosiarkami, nożycami do żywopłotu czy nawet zwykłym młotkiem. Korzystając z nich, nie zawsze pamiętamy o tym, by prawidłowo zabezpieczyć oczy przed opiłkami, wiórami czy drzazgami, które mogą doprowadzić do urazu oka i bezpowrotnie zmienić nasze życie! Na uszkodzenia oczu możemy być narażeni również w pracy, jeśli podczas wykonywania obowiązków służbowych mamy kontakt z pyłem, opiłkami, gazami, cieczami, światłem laserów czy innymi zagrożeniami.

Kto jest odpowiedzialny za ochronę naszych oczu w miejscu pracy i jakie środki ochrony powinniśmy stosować? Jak zadbać o oczy podczas domowych prac i napraw? Czy osoby, które noszą okulary korekcyjne, potrzebują w takich sytuacjach dodatkowej ochrony? Tego wszystkiego dowiesz się z najnowszego odcinka Faktów i Mitów! Zapraszamy do obejrzenia!

Dziecko nie wie, że źle widzi

80% informacji o otaczającym nas świecie dociera do nas za pośrednictwem wzroku, który w momencie narodzin człowieka jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Ostrość wzroku, porównywalną do ostrości wzroku osoby dorosłej, dziecko osiąga dopiero około 2-3 roku życia. W okresie dojrzewania, oko nadal rośnie i wówczas mogą pojawić się różne nieprawidłowości w rozwoju narządu wzroku, które wpływają na widzenie. Skoro ostrość wzroku poprawia się wraz z wiekiem, to czy dziecko zauważa, że widzi źle? Zapraszamy na nowy odcinek „Faktów i mitów”, w którym optometrystka i ortoptystka mgr Joanna Zdybel, rozwieje Wasze wątpliwości!

Nowe okulary "popsuły" mi wzrok

Czy noszenie okularów może “popsuć” wzrok? Czy nasze odczucie, że widzimy gorzej, gdy porównujemy jak widzieliśmy nie korygując naszej wady wzroku, z tym jak widzimy po zdjęciu okularów, od momentu gdy je nosimy, ma swoje uzasadnienie? Czy rzeczywiście tak jest, czy też może to tylko nasze przeświadczenie? Na to pytanie odpowiada nasz ekspert dr n. o zdr., optometrysta Szymon Zielonka, w kolejnym odcinku „Faktów i mitów”.

Na badanie wzroku tylko do okulisty

Narząd wzroku to najbardziej wyspecjalizowany zmysł człowieka, który dostarcza nam ponad 80 % informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Niezwykle istotne jest więc, by należycie dbać o ten jeden z najważniejszych z naszych zmysłów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Zwykliśmy myśleć, że z wszelkimi sprawami dotyczącymi naszych oczu powinniśmy zgłaszać się do lekarza okulisty. Tylko, czy to rzeczywiście prawda? Na to pytanie odpowiada nasza ekspertka – ortoptystka i optometrystka mgr Joanna Zdybel.

Wszystko widzę, więc na pewno nie mam wady wzroku

Wszystko widzę, więc na pewno nie mam wady wzroku – być może zdarzyło Ci się tak myśleć. Tylko, czy takie przekonanie jest rzeczywiście słuszne? Czy niewyraźny obraz to jedyny objaw problemów ze wzrokiem? Zdarza się przecież, że ktoś przez całe życie widział dobrze, a podczas wizyty u okulisty okazuje się, że potrzebne będą mu okulary. Jak to możliwe? Jak tłumaczy nasza ekspertka, Katarzyna Gawlik, wady wzroku mogą objawiać się chociażby bólem głowy, karku, ramion czy pleców. W dodatku istnieje wada, która bardzo długo może pozostawać w ukryciu. Koniecznie obejrzyj najnowszy odcinek Faktów i Mitów, z którego dowiesz się więcej na temat poszczególnych wad wzroku.