Nie trzyj oczu, bo zrobisz sobie krzywdę

„Nie trzyj oczu, bo zrobisz sobie krzywdę!” Czy to prawda? W końcu, gdy swędzą nas oczy, tak trudno jest oprzeć się pokusie ich potarcia. Jeszcze trudniej jest, gdy coś wpadnie nam do oka. Może jednak zamiast pocierania oczu, warto skontaktować się ze specjalistą? Na pytanie czy pocieranie oczu jest faktycznie szkodliwe, odpowiada ekspert, optometrystka Justyna Nater.

Czy oczy wymagają specjalnej higieny?

Czy nasze oczy wymagają specjalnej higieny? Czy samo mycie twarzy nie wystarczy? Jak się jednak okazuje, sprawa nie jest taka prosta. Jak wyjaśnia optometrystka Justyna Nater, w higienie oczu należy także zwrócić uwagę na powieki i rzęsy, które spełniają wiele ważnych funkcji, w tym ochronną. Z tego względu są szczególnie narażone na czynniki ze środowiska zewnętrznego. Obejrzyj kolejny odcinek „Faktów i mitów” i dowiedz się jaką rolę pełnią powieki i rzęsy, a także jak właściwie je pielęgnować, aby Twoje oczy były w dobrej kondycji.

Czy dziecko może wyrosnąć z zeza?

W tym odcinku “Faktów i mitów” nasz ekspert, ortoptystka i optometrystka Joanna Zdybel, wyjaśnia jak działa narząd wzroku u dzieci. Czy zez powinien być powodem do zmartwień rodziców? A może warto poczekać, bo dziecko z zeza wyrośnie? Z tego odcinka dowiecie się jakie sygnały powinny zwrócić Waszą uwagę i kiedy należy skonsultować się ze specjalistą ochrony wzroku.

Czy okulary powinny być słabsze niż wada wzroku?

Wśród niektórych specjalistów popularny jest pogląd, że okulary powinny mieć mniejsze wartości korekcyjne, niż faktycznie występująca wada wzroku. Uważa się bowiem, że wzrok “przyzwyczai” się do korekcji i wada będzie dalej postępować. Czy jest to jednak słuszne podejście? Co na ten temat uważają eksperci? Czy noszenie słabszych okularów rzeczywiście pomaga chronić wzrok? Z tym mitem, rozprawi się optometrystka dr Katarzyna Krysztofiak.

Czy można wypolerować porysowane soczewki okularowe?

Porysowane soczewki okularowe przydarzyły się chyba każdemu okularnikowi. W końcu okulary korekcyjne towarzyszą nam na co dzień i muszą sprostać różnym wyzwaniom Co zatem zrobić, gdy zauważymy, że szkła w naszych okularach są porysowane? Czy samodzielnie możemy je wypolerować? Na to pytanie, w kolejnym odcinku “Faktów i mitów”, odpowie ekspert, Michał Frączek. Obejrzyj odcinek 15, aby dowiedzieć się jak obecnie wygląda produkcja soczewek okularowych i czy samodzielne usuwanie zarysowań to dobre rozwiązanie.