Nie świeć laserem w oczy

Nie świeć laserem w oczy, bo uszkodzisz sobie wzrok – czy słyszałeś(-aś) kiedyś taką radę? Jak myślisz, czy szkodliwość światła laserowego to prawda, a może mit?

Jak zaznacza nasz ekspert, dr hab. Jacek Pniewski z Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów, Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, światło laserowe ma niemalże nieograniczony zasięg, a różne typy laserów można spotkać w wielu miejscach i są wykorzystywane np. w czytnikach płyt cyfrowych do DVD, w poziomicach budowalnych, w oświetleniu dyskotekowym czy wskaźnikach do prezentacji. Co więcej, światło laserowe można podzielić na różne klasy bezpieczeństwa.

Kiedy należy się obawiać światła laserowego? Jak laser wpływa na nasze oczy? I co najważniejsze- jak bezpiecznie korzystać z laserów?

Tego dowiesz się z kolejnego odcinka Faktów i Mitów. Zapraszamy do obejrzenia!

Na jęczmień - złota obrączka

Chcesz poznać skuteczny sposób na jęczmień? Bo na pewno słyszałeś(-aś) kiedyś, że należy potrzeć go złotą obrączką. Uwaga, bo... to MIT!

Czy wiesz, że teoria ta powtarzana jest nawet w gabinetach lekarskich? Co więcej, niektórzy twierdzą, że obrączkę należy uprzednio potrzeć o spodnie, by wytworzyć ciepło...

Niewielu jednak zastanawia się nad tym, co znajduje się na i pod obrączką i że jest to najczęściej siedlisko bakterii - gronkowców!

Dlatego, jak przekonuje nasza ekspertka, optometrystka mgr inż. Justyna Nater, pocieranie jęczmienia złotką obrączką, może jedynie przyczynić się do rozwoju dodatkowych bakterii w obrębie oka.

Wzrok dziecka należy badać dopiero w szkole

Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, kiedy umówić dziecko na pierwsze badanie wzroku? Czy można założyć, że dziecko które źle widzi, samo zgłosi nam problem? Jakie są niepokojące objawy, mogące świadczyć o wadzie wzroku, które powinny zwrócić uwagę opiekuna? Zobacz kolejny odcinek „Faktów i mitów”, w którym optometrysta, Tomasz Tokarzewski odpowiada na wszystkie pytania.

Wyjmij łyżeczkę z herbaty, bo wydłubiesz sobie oko

Nasze babcie zwykły powtarzać: Wyjmij łyżeczkę z herbaty, bo wydłubiesz sobie oko! Czy ta przestroga ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Co tak naprawdę stanowi zagrożenie dla naszych oczu? Jak tłumaczy Maciej Ciebiera, optometrysta i Product Manager firmy Hoya, na co dzień posługujemy się różnymi narzędziami - wiertarkami, szlifierkami, kosiarkami, nożycami do żywopłotu czy nawet zwykłym młotkiem. Korzystając z nich, nie zawsze pamiętamy o tym, by prawidłowo zabezpieczyć oczy przed opiłkami, wiórami czy drzazgami, które mogą doprowadzić do urazu oka i bezpowrotnie zmienić nasze życie! Na uszkodzenia oczu możemy być narażeni również w pracy, jeśli podczas wykonywania obowiązków służbowych mamy kontakt z pyłem, opiłkami, gazami, cieczami, światłem laserów czy innymi zagrożeniami.

Kto jest odpowiedzialny za ochronę naszych oczu w miejscu pracy i jakie środki ochrony powinniśmy stosować? Jak zadbać o oczy podczas domowych prac i napraw? Czy osoby, które noszą okulary korekcyjne, potrzebują w takich sytuacjach dodatkowej ochrony? Tego wszystkiego dowiesz się z najnowszego odcinka Faktów i Mitów! Zapraszamy do obejrzenia!

Dziecko nie wie, że źle widzi

80% informacji o otaczającym nas świecie dociera do nas za pośrednictwem wzroku, który w momencie narodzin człowieka jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Ostrość wzroku, porównywalną do ostrości wzroku osoby dorosłej, dziecko osiąga dopiero około 2-3 roku życia. W okresie dojrzewania, oko nadal rośnie i wówczas mogą pojawić się różne nieprawidłowości w rozwoju narządu wzroku, które wpływają na widzenie. Skoro ostrość wzroku poprawia się wraz z wiekiem, to czy dziecko zauważa, że widzi źle? Zapraszamy na nowy odcinek „Faktów i mitów”, w którym optometrystka i ortoptystka mgr Joanna Zdybel, rozwieje Wasze wątpliwości!