Okulary progresywne – jak działają i dla kogo są wskazane?

Wyobraźmy sobie następujący scenariusz. Od jakiegoś czasu zaczynasz widzieć nieco gorzej. Najczęściej małe litery w telefonie zaczynają się rozmywać, ale też nie zawsze. Zdarza się to wieczorem, przy gorszym oświetleniu albo, gdy długo siedzisz w pracy przy komputerze i później chcesz zobaczyć w telefonie, co słychać u znajomych. Gdy objawy są coraz częstsze i nie pomaga już powiększanie czcionki na wyświetlaczu, decydujesz się na badanie wzroku. W trakcie badania pojawia się sugestia, że najlepsze w Twoim przypadku byłyby okulary progresywne. Zaczynasz się zastanawiać co to takiego, w sumie może gdzieś o nich słyszałeś, ale jedyne co zapadło Ci w pamięć to to, że „trudno się do nich przyzwyczaić”. Co to takiego te okulary progresywne i jak naprawdę działają?

Czym są okulary progresywne?

Szkła progresywne to nic innego jak rodzaj soczewek okularowych, które montuje się w oprawie. Istnieje wiele rodzajów soczewek np. jednoogniskowe – czyli te, które służą do korygowania wzroku albo na dal, albo do bliży, dwuogniskowe – czasem można je jeszcze zauważyć na ulicy, ale częściej w starych filmach, charakteryzują się dodatkowym elementem optycznym na dole soczewki, służącym do patrzenia na bliskie odległości. Są i soczewki progresywne, które wyglądem praktycznie niczym nie różnią się od standardowych okularów, ale tak naprawdę są wyjątkowe.

Jak działają okulary progresywne?

Jak działają okulary progresywne?

Chcąc wytłumaczyć działanie okularów progresywnych jak najprościej, moglibyśmy powiedzieć, że łączą one w sobie kilka par okularów: zarówno te do patrzenia w dal, jak i te do komputera czy do czytania. W progresach soczewka nieznaczne zmienia się w kierunku dołu soczewki. Można to sobie wyobrazić na przykładzie kropli spływającej po soczewce. Jest ona praktycznie niewidoczna, za to znacznie powiększa obserwowany obraz. Dzięki temu obraz w telefonie, książce czy tablecie, wcześniej rozmazany, znów staje się wyraźny.

Soczewki progresywne mają kilka obszarów korekcji, pozwalających użytkownikowi widzieć wyraźnie na każdą odległość. Obszar do dali znajduje się w górnej części soczewek – zapewnia komfortowe pole widzenia z daleka, na przykład podczas prowadzenia samochodu, oglądania telewizji, filmu w kinie lub podziwiania krajobrazu. Obszar pośredni, zwany również strefą progresji, to środkowa część soczewek okularowych, w której moc stopniowo i łagodnie zaczyna przechodzić z korekcji dali na korekcję dostosowaną do bliży. Szerokość tego obszaru zależy od wybranej indywidualnie dla każdego użytkownika konstrukcji soczewek. Mimo, iż jest to jej najwęższa część, umożliwia użytkownikowi wyraźne widzenie w odległościach pośrednich, takich jak ekran komputera lub deska rozdzielcza samochodu. Obszar do bliży umiejscowiony jest w dolnej części soczewek i jest przeznaczony do czytania lub oglądania obiektów z bliska. W obszarze tym moc soczewek jest największa, co gwarantuje komfortowe, szerokie pole widzenia.

Obszary peryferyjne, lub tak zwane strefy peryferyjne soczewek progresywnych, są obszarami nieostrego widzenia na brzegach soczewek. Nie mogą one zostać całkowicie wyeliminowane, ale nie stanowią przeszkody w użytkowaniu soczewek, pod warunkiem korzystania z okularów zgodnie ze wskazówkami.

Okulary progresywne – dla kogo są przeznaczone?

Nie licząc wyjątkowych sytuacji okulary progresywne są idealnym rozwiązaniem dla osób, u których przedmioty w bliskich odległościach są nieostre. Zazwyczaj taki stan rzeczy wiąże się z dojrzałym wiekiem. Nasze oczy starzeją się szybciej niż byśmy tego chcieli, często przecząc temu, na ile lat się czujemy. Dlatego właśnie progresy to świetne rozwiązanie, które nie zdradza swoich zalet oraz naszego wieku. Z wyglądu są to najzwyklejsze okulary, ale posiadają dodatkowe wartości korekcyjne na dowolną odległość pracy. Dzięki nim, nie trzeba odsuwać tekstu, mrużyć oczu czy zakładać okularów do czytania, przez co czujemy się i wyglądamy starzej. Okulary progresywne raz założone na nos pozwalają wyraźnie widzieć na każdą odległość i komfortowo funkcjonować przez cały dzień.

Okulary progresywne - dla kogo są przeznaczone?

Rodzaje okularów progresywnych

Okulary do bliży i dali, jakimi są progresy, mogą być zaprojektowane w oparciu o parametry indywidualne użytkownika. Mowa tutaj zarówno o sposobie noszenia okularów na nosie (np. niżej, wyżej, dalej, bliżej), jak i stylu życia pacjenta (np. ze względu na ilość czasu spędzanego przed komputerem, w pomieszczeniach czy na zewnątrz). Szkła progresywne mogą też być trwale zabarwione lub automatycznie przyciemniać się na słońcu – są to tzw. soczewki fotochromowe. Istnieją też „progresy” specjalnego przeznaczenia, np. dla kierowców, w których świetnie widać to, co dzieje się na drodze oraz można bez problemu obsługiwać nawigację.

Polecamy do czytania: Okulary dla kierowców – komfort i bezpieczeństwo

Jak się przyzwyczaić do pierwszych okularów progresywnych?

Jednym z mitów dotyczących soczewek progresywnych jest to, iż trudno się do nich przyzwyczaić. Pamiętajmy: im więcej czasu poświecimy na dobór odpowiedniego rozwiązania w salonie optycznym, tym łatwiej będzie się nam przyzwyczaić do nowej pary okularów. Po odbiorze nowych progresów warto dać sobie chwilę, aby znaleźć w nich odpowiednie obszary patrzenia na różne odległości. Należy pamiętać, że górą szkła progresywnego patrzymy w dal, dołem w bliż, a po środku na odległości pośrednie, np. na komputer. W związku z powyższym podczas wchodzenia po schodach lekko pochylamy głowę, aby nie patrzeć pod nogi dolną częścią soczewki. Pracując na komputerze, albo podczas wyciągania pieniędzy z bankomatu używamy środkowej części soczewki. A wieczorem czytając książkę w łóżku lekko unosimy głowę do góry aby móc patrzeć dolną częścią.

Jak nosić okulary progresywne?

Odpowiedź jest bardzo prosta: najlepiej cały czas. Aby pozbyć się dyskomfortu związanego ze zmianą okularów najlepiej zapomnieć o starej parze okularów i starać się używać nowych progresów na co dzień. Szkła progresywne oferują ostre widzenie na każdą odległość patrzenia, zatem progresy zakładamy rano i ściągamy dopiero wieczorem.

Objawy źle dobranych okularów progresywnych

Właściwie nie ma przeciwwskazań co do zalecenia przez specjalistę okularów progresywnych. Wyjątkowe, bardzo rzadkie sytuacje, w których inna konstrukcja okularów byłaby lepsza od szkieł progresywnych, powinny zostać zdiagnozowane przez specjalistę ochrony wzroku podczas badania. Jeżeli z jakichś przyczyn okulary progresywne zostały nieprawidłowo dobrane, mogą pojawić się objawy takie same jak w przypadku nieprawidłowego doboru jakichkolwiek innych okularów, tj.: kołysanie obrazu, okresowe, nieostre widzenie, bóle lub zawroty głowy, pieczenie oczu. Ważne czy objawy występują stale w czasie okresu adaptacji czy po chwili mijają. W razie wątpliwości warto skontaktować się z salonem optycznym, w którym zostały wykonane okulary.

Gdzie najlepiej zbadać wzrok i dobrać okulary progresywne?

Gdzie najlepiej zbadać wzrok i dobrać okulary progresywne?

Wzrok najlepiej zbadać u Specjalisty Ochrony Wzorku, czyli optometrysty, okulisty lub ortooptysty. Więcej na temat badań wzroku można przeczytać w osobnym artykule. Okulary progresywne można kupić w salonie optycznym. W tym celu najlepiej udać się do pobliskiego, zaufanego salonu optycznego, w którym wcześniej badaliśmy wzrok. Skorzystanie z usług salonu, w którym byliśmy poprzednio pozwoli na lepsze zrozumienie naszych potrzeb wzrokowych. Zapraszamy również do skorzystania z naszej wyszukiwarki rekomendowanych specjalistów.

Ile kosztują okulary progresywne?

To chyba najtrudniejsze pytanie, ale i jedna z najważniejszych kwestii związanych z okularami progresywnymi: jaka jest ich cena? Całkowity koszt „progresów” zależy od wybranej opcji: stopnia zaawansowania konstrukcji, materiału z jakiego są wykonane soczewki, zastosowanych uszlachetnień, takich jak rodzaj powłoki antyrefleksyjnej czy fotochromowej, a także od oprawy na jaką się zdecydujemy. Jednak cena okularów progresywnych jest na pewno wyjątkowo konkurencyjna w stosunku do zakupu oddzielnych par okularów do dali, bliży, a czasami jeszcze jednej pary do komputera. Łatwo policzyć, że dwie, trzy pary szkieł plus dwie, trzy oprawy znacznie przewyższą koszt zakupu jednej pary szkieł progresywnych i jednej oprawy.

Podsumowując, okulary progresywne to doskonałe i bardzo praktyczne rozwiązanie. Warto poświęcić dłuższą chwilę w salonie optycznym na pogłębiony wywiad i dokładny pomiar niezbędnych parametrów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że okulary zostały dopasowane do naszych potrzeb wzrokowych i stylu życia, co przełoży się na ich funkcjonalność i komfort użytkowania.

Maciej Ciebiera

Maciej Ciebiera

Optometrysta