MiYOSMART – bezpieczna, łatwa, efektywna i nieinwazyjna metoda kontroli krótkowzroczności u dzieci

Niejeden rodzic, którego dziecko ma krótkowzroczność, zastanawia się jak może pomóc mu w spowolnieniu postępującej wady wzroku. Do tej pory specjaliści ochrony wzroku (okuliści, optometryści, ortoptyści) mieli dość ograniczone metody gwarantujące zadowalające rezultaty w spowalnianiu progresji krótkowzroczności: codzienne zakraplanie oczu atropiną o niskim stężeniu lub stosowanie ortokeratologicznych soczewek kontaktowych. Jednak oba te rozwiązania są metodami inwazyjnymi, niosącymi ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i nie każdy pacjent może z nich skorzystać. Naturalnym więc było skierowanie wysiłków na stworzenie metody charakteryzującej się wysoką skutecznością działania i wolną od ryzyka powikłań.

Przełomem okazała się soczewka okularowa MiYOSMART, wykorzystująca Technologię Wielosegmentowego Rozogniskowania D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments), będąca owocem współpracy firmy Hoya Vision Care i Politechniki w Hongkongu (PolyU). Na czym polega fenomen i skuteczność tej soczewki? Zacznijmy od początku.

Twoje dziecko rośnie w oczach 

Krótkowzroczność to wada refrakcyjna wzroku, w której promienie światła wpadające do oka skupiają się przed siatkówką zamiast na siatkówce, w efekcie czego obraz daleko położonych obiektów powstający na siatkówce jest nieostry.  W praktyce oznacza to niewyraźne, zamglone postrzeganie obiektów znajdujących się w dalszej odległości. Krótkowzroczność jest korygowana soczewkami o wartościach ujemnych (-), tak by obraz obserwowanego przedmiotu znalazł się na siatkówce oka. W centralnej części siatkówki obraz jest wyraźny. Za to im dalej od centrum, tym bardziej pojawia się tzw. rozogniskowanie nadwzroczne (Grafika 1), które stymuluje gałkę oczną do dalszego wzrostu,  powodując progresję krótkowzroczności. Tym samym mózg dostaje sygnał: oko jest za krótkie żeby dobrze widzieć – musi jeszcze się wydłużyć! To powoduje dalsze wydłużanie się gałki ocznej, a w konsekwencji progresję krótkowzroczności. Jest to szczególnie zauważalne u dzieci, które intensywnie rosną, a ich oczy jeszcze się rozwijają. 

Grafika 1. Schemat korekcji krótkowzroczności tradycyjnymi soczewkami okularowymi, gdzie promienie centralne ogniskują się na siatkówce, a promienie peryferyjne za siatkówką.

Teoria rozogniskowania krótkowzrocznego 

Co zatem można zrobić żeby zmniejszyć wpływ tego rozogniskowania? Jak powstrzymać dalszy rozrost gałki ocznej? Te pytania niewątpliwie spędzały sen z powiek zespołu naukowców Politechniki w Hongkongu. Stworzyli oni teorię rozogniskowania krótkowzrocznego, w założeniu której promienie peryferyjne zamiast ogniskować się za siatkówką, ogniskują się przed siatkówką. Skuteczność tej teorii została udowodniona1 m.in. na PolyU. Jednak by ta metoda była skuteczna, opisany efekt musi występować stale. Stąd też podjęto próbę stworzenia rozwiązania optycznego, które zagwarantuje takie rozogniskowanie. I tak zespoły ekspertów HOYA i PolyU połączyły siły aby opracować mikrosoczewkową strukturę, łączącą obszar o mocy optycznej (z korekcją wady wzroku) dopasowanej do indywidualnego użytkownika z powierzchnią, która powoduje rozogniskowanie optyczne (spowalniające krótkowzroczność), (Grafika 2).

Grafika 2. Schemat działania soczewek MiYOSMART z opatentowaną Technologią Wielosegmentowego Rozogniskowania (D.I.M.S.)

Jak działa soczewka okularowa MiYOSMART 

Zastosowana w soczewkach MiYOSMART technologia znana jest obecnie jako Defocus Incorporated Multiple Segments (D.I.M.S.) i jest chroniona patentem. Na czym polega jej działanie? Otóż soczewka, mimo iż na pierwszy rzut oka nie odbiega wyglądem od standardowych soczewek jednoogniskowych, posiada dwa obszary. W centralnej jej części znajduje się Optyczna Strefa Korekcji o średnicy 9,4 mm, która nie posiada segmentów rozogniskowania i zapewnia najlepszą skorygowaną ostrość wzroku. Optyczną Strefę Korekcji otacza obszar o średnicy 33 mm, strukturą przypominający plaster miodu, składający się z 396 „wysp” krótkowzrocznego rozogniskowania. Każda z „wysp” powoduje krótkowzroczne rozogniskowanie w peryferyjnych częściach siatkówki, na poziomie 3,5 D (Grafika 3). Dzięki temu oko nie jest stymulowane do szybszego wzrostu, a co za tym idzie rozwój krótkowzroczności jest wolniejszy, a niejednokrotnie zostaje zatrzymany.

Grafika 3. Technologia D.I.M.S. i jej działanie w ludzkim oku.

Mikrosegmenty składające się na strukturę MiYOSMART są niemalże niewidoczne, co sprawia że estetyka soczewek zbliżona jest do standardowej soczewki jednoogniskowej.

Grafika 4. Wygląd soczewki MiYOSMART

Lepsze widzenie i niezawodna ochrona 

Dzieci są niezwykle aktywne, dlatego materiał z którego wykonane są soczewki okularowe powinien być odporny na uderzenia, aby zapewnić oczom potrzebną im ochronę. MiYOSMART wykorzystuje materiał Eye Shield (poliwęglan 1.59), który jest materiałem wysoce odpornym na uderzenia, lekkim i zapewniającym niezawodną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

MiYOSMART – Eye Shield: 

Skuteczność potwierdzona badaniami 

Skuteczność soczewek okularowych MiYOSMART i technologii D.I.M.S. potwierdzono w przeprowadzonych w Hongkongu 2-letnich badaniach klinicznych, w których uzyskano spowolnienie postępu krótkowzroczności średnio o 60%2. Dodatkowo efekt spowolnienia został utrzymany także w trzecim roku stosowania soczewek MiYOSMART. W marcu 2021 roku HOYA Vision Care opublikowała wyniki 3-letniego badania klinicznego3, którego celem była ocena skuteczności działania soczewek MiYOSMART z technologią D.I.M.S. w spowolnieniu progresji krótkowzroczności u dzieci. Badanie, opublikowane w czasopiśmie „British Journal of Ophthalmology”, zostało przeprowadzone w Centrum Badań nad Krótkowzrocznością przy Politechnice w Hongkongu i było kontynuacją 2-letnich badań.

Światowe uznanie 

Wykonana w technologii D.I.M.S. soczewka okularowa MiYOSMART została doceniona nie tylko przez rodziców dzieci z krótkowzrocznością. Jest wyróżniania nagrodami branżowymi jako pierwsza soczewka okularowa do kontroli krótkowzroczności o tak wysokich wskaźnikach skuteczności. Została nagrodzona Grand Prize, Grand Award i Gold Medal na 46. edycji Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie w kwietniu 2018 r., a w październiku 2020 r. otrzymała nagrodę SILMO d’Or w kategorii Widzenie, podczas Targów Optycznych Silmo w Paryżu.   

Dostępność 

Do tej pory z soczewek MiYOSMART skorzystało już 500 000 dzieci na całym świecie. W Polsce soczewki są dostępne w wybranych, certyfikowanych salonach optycznych i przepisać mogą je wyłącznie certyfikowani specjaliści.

MiYOSMART to bezpieczna, łatwa, efektywna i nieinwazyjna metoda postępowania w krótkowzroczności u dzieci.

Zastrzeżenie: Soczewki MiYOSMART mogą nie być w stanie sprostać korekcji wzroku danego użytkownika z powodu wad wrodzonych, chorób, wcześniej istniejących schorzeń i/lub zaawansowanego wieku użytkownika. Informacje zawarte w niniejszym artykule są informacjami ogólnymi i nie mogą zastąpić konsultacji medycznej. Zaleca się kontakt ze specjalistą ochrony wzroku, celem nabycia szczegółowej wiedzy o soczewkach MiYOSMART, przed ich zastosowaniem.

 

1Arumugam B, Hung LF, To CH, Holden B, Smith EL 3rd. The effects of simultaneous dual focus lenses on refractive development in infant monkeys.Invest Ophthalmol Vis Sci. 2014 Oct 16;55(11):7423-32. doi: 10.1167/iovs.14-14250.
Tse DY, To CH. Graded competing regional myopic and hyperopic defocus produce summated emmetropization set points in chick. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2011 Oct 17;52(11):8056-62. doi: 10.1167/iovs.10-5207. Tse DY, Lam CS, Guggenheim JA, Lam C, Li KK, Liu Q, To CH. Simultaneous defocus integration during refractive development. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2007 Dec;48(12):5352-9
2Lam CSY, Tang WC, Tse DY, Lee RPK, Chun RKM, Hasegawa K, Qi H, Hatanaka T, To CH. Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS) spectacle lenses slow myopia progression: a 2-year randomised clinical trial. British Journal of Ophthalmology. Published Online First: 29 May 2019. doi: 10.1136/bjophthalmol-2018-313739
3Lam CS, Tang WC, Lee PH, et al. Myopia control effect of defocus incorporated multiple segments (DIMS) spectacle lens in Chinese children: results of a 3-year follow-up study. British Journal of Ophthalmology Published Online First: 17 March 2021. doi: 10.1136/bjophthalmol-2020-317664 4. ZL 201310628174.8