Odwieczne pytanie każdego użytkownika soczewek kontaktowych – po co mi okulary, skoro noszę soczewki?
Soczewki kontaktowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem, chociaż miewają pewne ograniczenia. Przede wszystkim różnią się czasem użytkowania. Można korzystać z soczewek jednodniowych, ale również o przedłużonym trybie noszenia, czyli np. dwutygodniowych czy miesięcznych.
Soczewki jednodniowe
Zaletą soczewek jednodniowych jest brak potrzeby ich pielęgnacji i przechowywania. Zakładamy je na oczy rano, zdejmujemy wieczorem, wyrzucamy i rano otwieramy blister z nową parą na kolejny dzień.
Soczewki dwutygodniowe lub miesięczne
Inaczej sprawa ma się z soczewkami, które nosimy dłużej niż jeden dzień. Wymagają one bowiem przechowywania w specjalnym pojemniku, używania płynów pielęgnacyjnych, zachowania odpowiedniej higieny i codziennego oczyszczania powierzchni zarówno samych soczewek, jak i pojemnika, ze względu na gromadzący się w nim biofilm.
Polecamy do czytania: Jak dbać o oczy? 8 praktycznych wskazówek
Kiedy nie można nosić soczewek?
Wielu użytkowników soczewek nie posiada okularów korekcyjnych, problem pojawia się wtedy, kiedy soczewek nosić nie można.
Są to wszystkie sytuacje związane ze stanami zapalnymi oczu, zapaleniem spojówek, rogówek, powiek czy nasilonych alergii, ale również ogólne stany chorobowe – ponieważ soczewek kontaktowych nie powinno się nosić podczas przeziębienia, grypy, czy jakiejkolwiek innej infekcji – ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia jej w obrębie oczu.
Każdy użytkownik soczewek kontaktowych powinien posiadać parę okularów korekcyjnych z aktualną korekcją występującej wady wzroku. Okulary przydadzą się zawsze wtedy, kiedy nie ma możliwości założenia soczewek kontaktowych, a bez korekcji nie jesteśmy w stanie funkcjonować.
Okulary korekcyjne warto wykonać równolegle z decyzją o rozpoczęciu przygody z soczewkami kontaktowymi, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć pojawienie się sytuacji „awaryjnych”, w których będziemy zmuszeni z soczewek na jakiś czas zrezygnować.