Czy dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne?

Bardzo często w Internecie można spotkać się z opinią, że dzieci nie powinny nosić okularów przeciwsłonecznych. Czy jednak jest to prawda?

Każdy z nas – dorosłych wie, że promieniowanie UV jest promieniowaniem szkodliwym (choć niewidocznym) i należy przed nim chronić zarówno skórę, jak i oczy. Skutki działania promieniowania UV nie muszą wystąpić od razu po ekspozycji na słońce. Efekt może ujawnić się dopiero po latach, choć oczywiście oparzenia słoneczne są prawdopodobnie znane każdemu z nas i niestety mogą dotyczyć również oczu.

Z badań nad „epidemią krótkowzroczności” na świecie wiemy, że dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. To oznacza jednocześnie ekspozycję na szkodliwe promieniowanie, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo dziecięcych oczu.

Zobacz także: Epidemia krótkowzroczności u dzieci

Ochrona przed promieniowaniem UV

Promieniowanie UV dzieli się na trzy zakresy UVA, UVB oraz UVC. Dwa z nich docierają do nas przez atmosferę. Atmosfera ziemska nie absorbuje promieni UVA, natomiast UVB jedynie częściowo.

Oczy dzieci są dużo delikatniejsze od oczu dorosłego człowieka. Soczewka wewnątrzgałkowa u takiego malucha jest o wiele bardziej przezierna (dopiero się rozwija) i przepuszcza znacznie więcej promieniowania UV.

WHO – Światowa Organizacja Zdrowa, Amerykańska Akademia Pediatrii i inne stowarzyszenia oraz specjaliści ochrony widzenia, zalecają ochronę nie tylko dorosłych, ale i dzieci przed promieniowaniem UV. Powinna ona obejmować zarówno osłonę w postaci czapeczek, daszków, innych materiałów, jak i właśnie okulary przeciwsłoneczne.

Polecamy do czytania: Promieniowanie UV i jego wpływ na wzrok

Jak przekonać dziecko do noszenia okularów?

Przede wszystkim pozwolić mu wybrać takie okulary, jakie samo będzie chciało nosić. Poczuje, że może dokonać tego wyboru, będzie miało również wpływ na swój wygląd, być może wybierając oprawę z motywem ulubionej bajki.

W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że dziecięce okulary muszą pochodzić z zaufanego źródła. Musimy mieć pewność, że jakość ich wykonania jest wysoka oraz że posiadają filtr UV w pełni odcinający szkodliwe promieniowanie. Warto zwrócić uwagę na to, że obecność filtra nie zależy od koloru soczewki okularowej, więc jej zabarwienie można wybrać dowolnie, wcześniej oczywiście konsultując je z optykiem lub optometrystą.

Gdzie powinniśmy kupować okulary?

Okulary zawsze wybierajmy u optyka, w salonie optycznym. Nie tylko dla dzieci, ale również dla nas. Musimy mieć pewność, że ich jakość jest najwyższa, że spełniają wszelkie normy i odpowiednio ochronią nasze oczy, jednocześnie zapewniając im komfortowe i bezpieczne widzenie.

Wybierając okulary dla dzieci, zwróćmy uwagę na ich wagę, odporność na uszkodzenia oraz komfort noszenia na małym dziecięcym nosie i uszach.

mgr inż. Justyna Nater

mgr inż. Justyna Nater

Optometrysta NO14303, optyk okularowy, www.dbajowzrok.pl